top of page

10 Adımda Kedinize Taşıma Çantasını Sevdirin

Kediniz evinizi kendi kişisel alanı olarak gördüğünden, oradan ayrılmaya pek istekli değildir; özellikle de gidilecek yer bir veteriner kliniğiyse ve oraya gidip gelirken bir taşıyıcı çantada olması gerekiyorsa.

Kedinizin veteriner ziyaretleri ve diğer gezilere ilişkin korkusu, onu kendi ortamında, kendi zamanında, bir taşıyıcıya alıştırılarak hafifletilebilir.

Gerçek şu ki çoğu kedi, kendi topraklarından alınıp bilinmeyen yerlere götürülmekten muhtemelen asla hoşlanmayacaktır. Ancak kediniz taşıyıcı çantasını güvenli bir alan olarak öğrenebilirse, onu A noktasından B noktasına götürmenin içerdiği birçok stres etkeninden birini ortadan kaldırmış olursunuz.

Kedinizin Taşıma Çantasını Sevmesi Neden Önemli? Bu Kadar ÇabayaNe Gerek Var?

Kedinizle seyahatiniz sadece veteriner ziyaretleri için gerekiyorsa dahi kedinizin taşıma çantasını sevmesi önemlidir.

Bunun en önemli nedeni ise hemen her hastalığın nedenleri arasında stresin de yer almasıdır. Kedinizin herhangi bir rahatsızlığına veteriner hekim ziyaretlerinin de sebep olduğu stresin de katkı sağlamasını ya da rutin ziyaretlerinizin bir soruna yol açmasını istemezsiniz.

Bir diğer önemli neden ise afetlerdir. Hemen hemen her şehrinin deprem riski barındırdığı ülkemizde, acil bir durumda kalınması ve hayatımızdaki patili bireylerin de bu nedenle panik halinde olmaları durumunda güvenli alanlarına gelmekten mutluluk duymalarının oldukça önemli olduğunu artık ne yazık ki hepimiz biliyoruz.

1. Adım: Doğru Taşıma Çantasını Seçmek

Taşıma çantasının boyutu, onun ayağa kalkıp dönebileceği kadar büyük ancak içeride kendini güvende ve emniyette hissedecek kadar küçük olmalıdır.

Taşıma çantasının birden fazla yönden açılabilir olması gerekir. Hem üstten, hem önden hem de yanlardan açılan bir taşıma çantasına onu yerleştirmek de onun güvende hissetmesi de çok daha kolay olacaktır.

Bunun yanı sıra pek çok uzman, sert (kalıplanmış plastik) taşıyıcıların araba yolculuğu için daha güvenli olduğunu düşünüyor çünkü emniyet kemerine (hava yastığının açılma tehlikeleri nedeniyle ön koltukta değil, arka koltukta olmalılar) üstteki koldan kaydırarak kolayca sabitlenebilirler.

2. Adım: Travma Hatırlatıcılarından Kurtulmak

Hayatınızdaki patili birey geçmişte bir taşıyıcı çantayla olumsuz bir deneyim yaşadıysa "kötü" taşıyıcıdan farklı türde yeni bir taşıyıcı almak iyi bir fikirdir.

3. Adım: Ortamı Doğru Hazırlamak

Taşıma çantasını eve götürdükten sonra, onu kedinizin bulunduğu ortamın kalıcı bir parçası haline getirmek önemlidir. Bu nedenle onu kedinizin vakit geçirdiği bir yere (yüksek yerleri sevdiklerinden) örneğin bir koltuk veya sandalye üzerine yerleştirin.

Kediler sıcağı çok sevdikleri için, mümkünse taşıyıcıyı güneş ışığı alan bir yere veya bir ısı kaynağının yakınına (ama çok yakınına değil) yerleştirin.

Yanlışlıkla kapanmamaları için kapılarının kapanmayacağından emin olun.

Taşıyıcının içine kedinizin sevdiği bir örtü ya da sizin kokunuzun olduğu bir kıyafetle birlikte küçük bir yatak hazırlayın.

4. Adım: Doğru Tavır

Kedinizi taşıyıcıyı incelerken ve özellikle de içeri girdiğinde onu övgüyle, severek ve ikramlarla ödüllendirin. Unutmayın, amaç yavaş yavaş onu taşıyıcıya alıştırmak ve orayı ziyaret etmekten hoşlanacağı bir yer haline getirmektir.

5. Adım: Doğru Koz

Bir sonraki adım onu ​​yemekle baştan çıkarmaktır. Bu yüzden yemek tabağını taşıyıcıya yakın bir yere koyun. Eğer hâlâ tabağına gelmeyecek kadar şüpheleniyorsa, yiyebilmesi için tabağı yeterince uzağa taşıyın. Onu daha da baştan çıkarmak için yemeğinin üzerine sevdiği özel bir ödül mamasından az miktarda ekleyin.

Bu mama kabından tereddüt etmeden yemeye başladıktan sonra, taşıyıcıya çok yakın bir yerde rahatlıkla yemek yiyene kadar her öğünde kaseyi biraz daha yaklaştırmaya başlayın. Daha sonra, mama kabını taşıyıcının hemen girişine, kedinizin, içeri adım atmadan mama yiyebileceği bir noktaya yerleştirin.

6. Adım: Küçük Kurnazlıklar

Artık çıtayı yükseltmenin zamanı geldi. O yüzden kedinizin en sevdiği oyuncak ve ödül mamalarından birkaçını rastgele zamanlarda taşıyıcıya koyun.

Buradaki fikir, taşıyıcıyı her gördüğünde hoş, eğlenceli ve lezzetli şeyleri de görmesi ve onu sevdikleriyle ilişkilendirmektir.

7. Adım: Küçük Hamleler

Birkaç gün boyunca taşıyıcı girişinin hemen içine yerleştirilen mama kabından yemek yedikten sonra, kabı daha da içeri itme zamanı gelmiştir. Kedi yemek yerken tamamen içeride durana kadar, kabı her gün taşıyıcının birkaç santim arkasına doğru kaydırın.

8. Adım: Sabır

Siz ve hayatınızdaki patili birey yukarıdaki adımların tümünü başarıyla tamamladıktan sonra, çok ama çok sabırlı olmanın zamanı geldi.

Sabırla beklemeniz gereken şey, kedinizin taşıma çantasında takıldığını ve orada uyukladığını görmektir.

Bu süreç birkaç hafta, hatta birkaç ay sürebilir; bu nedenle yiyecekleri, ödül mamalarını, oyuncakları ve diğer eğlenceli şeyleri taşıyıcıya koymaya devam ederken sabırlı olmanız ve taşıyıcıya her yaklaştığında ona bol bol övgüler yağdırmanız gerekir.

9. Adım: Denemeler

Kediniz taşıyıcıda kendini evindeymiş gibi hissettiğinde, onu içerideyken çok kısa bir süreliğine kapıyı kapatmayı deneyin ancak hayatınızdaki patili birey endişelenmeden veya paniğe kapılmadan önce onu dışarı çıkardığınızdan emin olun.

Her antrenman seansında taşıma çantasındaki süreyi yavaşça 30 saniyeden bir dakikaya kadar uzatın.

Kedinizi üzmeden kapıyı uzun süre kapatabildiğinizde, onu kısa araba gezilerine götürerek veteriner kliniğinde durmayan hareketli bir arabanın taşıyıcısında olmaya alışmasını sağlayabilirsiniz.

10. Adım: Yumuşak Yüzleşmeler

Hayatınızdaki patili bireyin, taşıma çantasında dinlenerek, oyun oynayarak ve yemek yiyerek vakit geçireceği noktaya ulaştığınızda, onu bir yere götürme zamanı geldiğinde, bu ikiniz için de travmatik olmamalıdır.

Veteriner hekiminizle bunu görüşüp sahte bir randevu isteyin. Bu randevuda taşıma çantasıyla kliniğe gidip veteriner hekiminiz tarafından ilgi görüp hiçbir müdahale yapılmaksızın evinize dönün. Bu sahte randevuda gerildiğini görürseniz gerçek randevudan önce bir defa daha uygulayın.

Gerçek randevunuzda ise, örneğin sabah 10:00'da randevunuz varsa ve kediniz sabah 9:00'da biraz uyumak için taşıma çantasına girdiyse, siz evden çıkmaya hazır olana kadar kapıyı kapatın.

Kedinizle birlikte eve her döndüğünüzde, taşıyıcısını iyilik ile ilişkilendirmeye devam etmesi için başlangıçtaki gibi birkaç yemek, oyuncak ve ödül maması sağlamaya geri dönün. İdeal olarak, kediniz taşıyıcısını rahat ve güvenli bir alan olarak görecektir.

Eğer hayatınızdaki patili birey uzun yıllardır bu travmayı yaşıyorsa, anksiyetesi varsa ya da kolay geri çekilen bir yapıya sahipse veteriner hekimizle her gerçek randevunuzdan sonra bir de sahte randevu ayarlayın.


Doğa ile uyumun getirdiği sağlıkla, huzurla ve güvenle...

Colorful Aesthetic 3D Round Art Catalog Cover A4 Document (210 × 97 mm) (190 × 50 mm).png
Colorful Aesthetic 3D Round Art Catalog Cover A4 Document (210 × 97 mm) (190 × 50 mm) (1).
bottom of page