top of page

Spirulina Nedir?

Nasa'nın astronotların beslenmesi için kullandığı; doğal olarak yüksek proteinli, doğal olarak tüm esansiyel aminoasitleri içeren fonksiyonel bir gıdadır.

Besleyici ve Bağışıklık Güçlendirici

Spirulina, hem tuzlu hem de tatlı suda yetişen bir tür mavi-yeşil algdir. Dünyadaki en besleyici gıdalardan biridir. Birleşik antioksidan ve bağışıklık modülasyon özellikleri onu güçlü bir bağışıklık tepkisi güçlendirici yapar. Bu noktadaki en büyük kaynağı ise c-phycocyanindir.

1

2

Protein Kaynağı

Yaklaşık %70 protein içeren, doğanın en zengin besin kaynaklarından biridir. Ayrıca B-kompleks vitaminleri, fikosiyanin, klorofil, beta-karoten, E vitamini ve diğer mineraller açısından da zengindir.

3

Gelsin İyi, Gitsin Kötü

Yüksek kolesterolü olan kişilerde yapılan bir çalışma, günde 1 gram spirulinanın trigliseridleri %16,3 ve "kötü" LDL'yi %10,1 düşürdüğünü gösterdi.

Vücudunuzdaki yağlı yapılar oksitlenerek birçok hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Spirulinadaki antioksidanlar bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Antioksidan

Spirulina, oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilen harika bir antioksidan kaynağıdır. Ana aktif bileşeni olan fikosiyanin serbest radikallerle savaşır ve inflamatuar sinyal moleküllerinin üretimini engeller. Böylece etkileyici antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler sağlar.

4

5

Anti-Kanser

Yapılan araştırmalar, Spirulina'nın, kanser oluşumunu ve tümör boyutunu azatmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. 

Bir yıl boyunca günde 1 gram Spirulina kullananların %45'inin lezyonlarının kaybolmasına yardımcı olduğu görüldü. 

Bir başka araştırmaya göre de Spirulina, kanser önleyici özelliklere sahip olabilir ve özellikle OSMF adı verilen ağızda kanser öncesi bir lezyon tipine karşı etkili bir yardımcı gıda olduğu görülmektedir

6

Kan Basıncını Düzenler

Yüksek tansiyon; kalp krizi, felç ve kronik böbrek hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi hastalığın ana nedenidir.

Günde 1 gram Spirulina etkisiz iken, 4.5 gram Spirulina'nın kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğu ilgili araştırmalarda gösterilmiştir.

Alerjik Rinit Belirtilerini İyileştirir

Spirulina, alerjik rinit semptomları için popüler bir alternatif tedavidir ve etkili olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Alerjik rinitli 127 kişide yapılan bir çalışmada, günde 2 gram Spirulina'nın; burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomları önemli ölçüde azalttığı gözlemlendi.

7

8

Kas Gücü ve Dayanıklılık

Egzersize bağlı oksidatif hasar, kas yorgunluğunun önemli bir sebebidir.

Yapılan iki çalışmada da, Spirulina'nın dayanıklılığı ve yorgunluğun başlaması için geçen süreyi %77,8 gibi önemli bir oranda artırdığı gözlemlendi.

9

Kilo Kontrolü

Spirulina metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre, kilolu ve düzenli olarak en az 3 ay boyunca spirulina kullanan kişilerde vücut kitle indeksinde(BMI) iyileşme görüldü.

10

Strese ve Beyin Sisine Karşı

Spirulina’nın kronik strese karşı koruyucu özellikleri bilim insanlarının araştırmalarına konu olmuş ve kanıtlanmıştır.

Pitho Spirulina, günlük L-triptofan ihtiyacının tamamını karşılayacak kadar (929mg) L-triptofan içerir. Spirulina hem içerdiği l-triptofan sayesinde serotonin ve melatonin salgılanmasına destek olarak hem de içerdiği c-phycocyaninin antioksidan özelliğinin gücüyle stresi ve stresi ve strese bağlı hasarları engellemektedir.

Araştırmalarda, Spirulina’nın sadece yetişkinlik döneminde değil, ergenlik öncesi dönemde kullanımı da yer almaktadır. Spirulinanın gıda ürünlerine ergenlik öncesi dönemde dâhil edilmesinin, bu döneme dair stresin yetişkinlikte yaşatabileceği eksikleri önlemek için faydalı olduğu görüşü sunulmaktadır.

11

Eklem Ağrılarına Karşı

Sağlıklı beslenmek vücudumuzun doğru çalışması için önemlidir. Spirulina eklem ağrılarına çözüm olabilecek, doğadaki en besleyici gıdalardan biridir. Eklem ağrılarının nedenlerinden biri Artrit(Eklem İltihabı)’dır. Spirulina’nın içerdiği fikosiyanin güçlü bir anti-inflamatuardır. Eklem ağrılarının bir diğer nedeni Avasküler Nekroz’dur. Bağışıklık sistemini düzenleyen, kan dolaşımını arttıran ve antioksidan etki oluşturan yöntemler avasküler nekrozun tedavisinde kullanılmaktadır. Spirulina, fonksiyonel bir süper gıda olmasını sağlayan vitamin, mineral, aminoasit ve esansiyel yağlarla bağışıklığı güçlendirmede etkilidir.Tansiyon ve kalp rahatsızlarında destek güç olarak tercih edilmesinin nedeni olan kan akışını hızlandırması ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan nitrik oksit üretimini arttırması avasküler nekrozda da destek güç olmasını sağlamaktadır. Eklem ağrılarının sebeplerinden biri de Hipotiroidi’dir. Hipotiroidi, tiroid bezinin vücut için yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği bir sağlık sorunudur. Spirulina, tiroid bezinin tetiklenmesi için çok etkili olan iyot açısından da çok zengindir. Aynı zamanda bu özelliğiyle, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve yağ yakımının hızlanmasına yardımcıdır. Eklem ağrılarına neden olan faktörlerden biri de fazla kilolardır. Spirulina metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre, kilolu ve düzenli olarak en az 3 ay boyunca  spirulina kullanan kişilerde vücut kitle indeksinde(BMI) iyileşme görüldü.

Colorful Aesthetic 3D Round Art Catalog Cover A4 Document (210 × 97 mm) (190 × 50 mm).png
Colorful Aesthetic 3D Round Art Catalog Cover A4 Document (210 × 97 mm) (190 × 50 mm) (1).
bottom of page