top of page

Spirulina Nedir?

Nasa'nın astronotların beslenmesinde kullandığı; doğal olarak yüksek proteinli, doğal olarak tüm esansiyel aminoasitleri içeren fonksiyonel ve vegan bir gıdadır.

besleyici

Besleyici

Hasat kalitesine göre değişkenlik göstermekle birlikte %50-%70 protein ve %3-%14 c-phycocyanin içeren doğanın en zengin besin kaynaklarından biridir. B-kompleks vitaminleri, demir, l-triptofan, klorofil, beta-karoten, E vitaminine ek diğer vitamin ve mineraller açısından da zengin olup toplam 53 besin ögesi içerir.

Birleşik antioksidan ve bağışıklık modülasyon özellikleri onu güçlü bir bağışıklık tepkisi güçlendirici yapar. Bu noktadaki en büyük kaynağı ise c-phycocyanindir.

bağışıklık güçlendirici

Bağışıklık Güçlendirici

ldl

Anti-LDL

Yüksek kolesterolü olan kişilerde yapılan bir çalışma, günde 1 gram spirulinanın trigliseridleri %16,3 ve "kötü" LDL'yi %10,1 düşürdüğünü gösterdi.

Vücudunuzdaki yağlı yapılar oksitlenerek birçok hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Spirulinadaki antioksidanlar bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Spirulina, oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilen harika bir antioksidan kaynağıdır. Ana aktif bileşeni olan fikosiyanin serbest radikallerle savaşır ve inflamatuar sinyal moleküllerinin üretimini engeller. Böylece etkileyici antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler sağlar. Spirulina'nın güçlü bir antioksidan kaynağı olması, onu mükemmel bir detoks gıdası haline getirir. Yapılan çalışmalar arsenik zehirlenmesinde dahi etkili olabildiğini göstermiştir. Karaciğere olan desteği de dikkate alındığında Spirulina ağır tedavi süreçleri ve aşı dönemlerinde vücudun önemli bir yardımcısıdır.

antioksidan

ANTİOKSİDAN

antikanser

Anti-Kanser

Yapılan araştırmalar, Spirulina'nın, kanser oluşumunu ve tümör boyutunu azatmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. 

Bir yıl boyunca günde 1 gram Spirulina kullananların %45'inin lezyonlarının kaybolmasına yardımcı olduğu görüldü. 

Bir başka araştırmaya göre de Spirulina, kanser önleyici özelliklere sahip olabilir ve özellikle OSMF adı verilen ağızda kanser öncesi bir lezyon tipine karşı etkili bir yardımcı gıda olduğu görülmektedir.

Yüksek tansiyon; kalp krizi, felç ve kronik böbrek hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi hastalığın ana nedenidir.

Günde 4.5 gram Spirulina'nın kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğu ilgili araştırmalarla kanıtlanmıştır.

kan basıncı düzenleyici

Kan Basıncı Düzenleyici

antihistaminik

Antihistaminik

Spirulina, alerjik rinit semptomları için popüler bir alternatif tedavidir ve etkili olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Alerjik rinitli 127 kişide yapılan bir çalışmada, günde 2 gram Spirulina'nın; burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomları önemli ölçüde azalttığı gözlemlendi.

Egzersize bağlı oksidatif hasar, kas yorgunluğunun önemli bir sebebidir.

Yapılan iki çalışmada da, Spirulina'nın dayanıklılığı ve yorgunluğun başlaması için geçen süreyi %77,8 gibi önemli bir oranda artırdığı gözlemlendi.

kas yorgunluğu

Kas Yorgunluğuna Karşı

kilo kontrolü

Kilo Kontrolü

Spirulina metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda, kilolu ve düzenli olarak en az 3 ay boyunca spirulina kullanan kişilerde vücut kitle indeksinde(BMI) iyileşme görüldü.

Sağlıklı beslenmek vücudumuzun doğru çalışması için önemlidir. Spirulina eklem ağrılarına çözüm olabilecek, doğadaki en besleyici gıdalardan biridir. Eklem ağrılarının nedenlerinden biri Artrit(Eklem İltihabı)’dır. Spirulina’nın içerdiği fikosiyanin güçlü bir anti-inflamatuardır. Eklem ağrılarının bir diğer nedeni Avasküler Nekroz’dur. Bağışıklık sistemini düzenleyen, kan dolaşımını arttıran ve antioksidan etki oluşturan yöntemler avasküler nekrozun tedavisinde kullanılmaktadır. Spirulina, fonksiyonel bir süper gıda olmasını sağlayan vitamin, mineral, aminoasit ve esansiyel yağlarla bağışıklığı güçlendirmede etkilidir.Tansiyon ve kalp rahatsızlarında destek güç olarak tercih edilmesinin nedeni olan kan akışını hızlandırması ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan nitrik oksit üretimini arttırması avasküler nekrozda da destek güç olmasını sağlamaktadır. Eklem ağrılarının sebeplerinden biri de Hipotiroidi’dir. Hipotiroidi, tiroid bezinin vücut için yeterli miktarda tiroid hormonu üretemediği bir sağlık sorunudur. Spirulina, tiroid bezinin tetiklenmesi için çok etkili olan iyot açısından da çok zengindir. Aynı zamanda bu özelliğiyle, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve yağ yakımının hızlanmasına yardımcıdır. Eklem ağrılarına neden olan faktörlerden biri de fazla kilolardır. Spirulina metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre, kilolu ve düzenli olarak en az 3 ay boyunca  spirulina kullanan kişilerde vücut kitle indeksinde(BMI) iyileşme görüldü.

eklem ağrıları

Eklem Ağrılarına Karşı

stres beyin sisi

Strese ve Beyin Sisine Karşı

Spirulina’nın kronik strese karşı koruyucu özellikleri bilim insanlarının araştırmalarına konu olmuş ve kanıtlanmıştır.

Pitho Spirulina, günlük L-triptofan ihtiyacının tamamını karşılayacak kadar (929mg) L-triptofan içerir. Spirulina hem içerdiği l-triptofan sayesinde serotonin ve melatonin salgılanmasına destek olarak hem de içerdiği c-phycocyaninin antioksidan özelliğinin gücüyle stresi ve stresi ve strese bağlı hasarları engellemektedir.

Araştırmalarda, Spirulina’nın sadece yetişkinlik döneminde değil, ergenlik öncesi dönemde kullanımı da yer almaktadır. Spirulinanın gıda ürünlerine ergenlik öncesi dönemde dâhil edilmesinin, bu döneme dair stresin yetişkinlikte yaşatabileceği eksikleri önlemek için faydalı olduğu görüşü sunulmaktadır.

Yapılan çalışmalar, spirulina ile yapılabilecek topikal uygulamaların aknelerden erken yaşlanma belirtilerine ve cilt tonu eşitlemeye kadar birçok etkisini kanıtlamıştır.

cilt sağlığı

Cilt Sağlığı Destekleyici

bottom of page