top of page

İç Parazit Konusunda Yapılabilecek En Kötü Hata

"Köpekler ve kedilerde iç parazitin önlenmesine ilişkin bazı önerilere katılmıyorum. İç parazit ilacı üreticilerinin tavsiyelerine uyarsanız, evcil hayvanınızı aslında hiçbir şeyi engellemeyen, sağlığa zarar veren kimyasallarla zehirleme riskiyle karşı karşıya kalırsınız." Dr. Karen Baker
  • İç parazit ilaç üreticileri her yerde, her köpek ve kediye yıl boyunca önleyici ilaçlar (yan etkileri olan kimyasal böcek ilaçları) verilmesini tavsiye ediyor.

  • Ancak bu konuda kaynağını tarafsızca, bilimden alan öneriler de mevcut.

İç parazit ilacı üreticileri ve bazı geleneksel veteriner hekimler, nerede yaşarsanız yaşayın veya hayatınızdaki patili bireyin bireysel maruz kalma riski ne olursa olsun, en az üç ayda bir defa parazit ilacı uygulanmasını önerir.


"Bana göre bu akıllıca veya mantıklı bir yaklaşım değil; çünkü yaşadığınız yer evcil hayvanınızın riskini değerlendirmede en önemli husustur. Her yerde, her evcil hayvana düzenli aralıklarla kimyasal böcek ilacı verilmesi fikrine kesinlikle katılmıyorum." diyor Dr. Karen Baker.


Çünkü hiçbir ilaç tamamen zararsız değildir.


İç parazit ve kalp kurdu önleyicileri, patili bireylerin sağlığına zarar verebilecek kısa ve uzun vadeli yan etkilere sahip olma potansiyeline sahip kimyasal böcek öldürücülerdir.

Bu böcek öldürücülerin toksisitesine ilişkin endişelere ek olarak, parazitlerin bunlara karşı dirençli hale geldiğine dair kanıtlar da var.


Özetle:

  • Sorun: Parazitlerin önlenmesine ilişkin geleneksel tavsiyelerdeki sorun, enfeksiyon olasılığına ve bir hayvanın yaşamının hemen hemen her ayında bir kimyasalın uygulanmasının risk/yarar dengesine odaklanmak yerine, odak noktasının bir hastalığın korkutucu doğası olmasıdır.

  • Asıl nokta: Parazit önleyicilerin kimyasal böcek öldürücüler olduğunu anlamak önemlidir.

Ek: Toksisiteleriyle ilgili endişelere ek olarak, bu ilaçlara olan direncin arttığına dair kanıtlar da var; bu direnç tipik olarak belirli ilaç sınıflarının aşırı kullanımının doğal bir sonucudur.

  • Gerçek: Companion Animal Parasite Council tarafından yayınlanan 2023 iç parazit yaygınlık haritasına göre , ABD'deki kedi ve köpeklerin sadece %1,52'sinin iç parazit testi pozitif çıktı.

  • Yol: İç parazitlerden uzak tutacak en önemli önlem sağlıklı beslenme ve güçlü bağışıklık sistemidir.

Ek: Alanında uzmani güvenilir veteriner hekiminiz tarafından, bulunduğunuz bölge ya da hayatınızdaki patili bireyin yaşam standartları nedeniyle büyük risk altında olduğu belirtiliyorsa uygulamadan sonraki bir hafta boyunca karaciğeri için detoks uygulamayı unutmayınız.

  • Uyarı: Kedinize veya köpeğinize aynı hafta içinde hem iç hem dış parazit ürünü vermekten kaçınınız.


Doğa ile uyumun getirdiği sağlıkla, huzurla ve güvenle...

Comments


bottom of page