top of page

C-Phycocyanin (Fikosiyanin) Nedir?

C-Phycocyanin (Fikosiyanin)

C-Phycocyanin (Fikosiyanin), fotosentez sürecinin önemli bir parçasını oluşturan karakteristik mavi renge sahip proteine bağlı bir bitki pigmentidir. Fikosiyanin (C-phycocyanin), düşük ışık koşullarında klorofilin oksijen üretiminin verimliliğini artırır.

Fotosentez, bitkiler, algler ve bazı bakterilerin karbondioksit ve güneş enerjisini genellikle glikoz şeklinde kimyasal enerjiye dönüştürdüğü biyokimyasal süreçtir.

Peki fotosentezin bir parçası, nasıl oluyor da kanser tedavisinde bile destekleyici bir rol oynayan güçlü bir antioksidana ve güçlü bir bağışıklık tepkisi güçlendiriciye dönüşebiliyor?


Işık enerjisinin emilimi ile fikoyosiyanin, güneş enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürülmesinde merkezi bir rol oynar. Bu da organizmalar tarafından metabolik süreçlerinde kullanılır.

Fikosiyanin mavi renkli, kokusuz, toksik olmayan, suda çözünebilen, güçlü floresan özelliğe sahip doğal bir renk maddesidir. Antioksidan ve serbest radikalleri uzaklaştırıcı etkilerinden dolayı, nutrasötik ve farmasötik(ilaç) olarak kullanılma potansiyeline de sahiptirler. Bu bağlamda fikosiyanin üretimine ve kullanımına olan ilgi son yıllarda giderek artmaktadır.

Nutrasötik nedir? Gıda formunun dışına çıkarılmış, toz, tablet ya da kapsül formuna getirilmiş, tedavi amacıyla yararlanılan besin ve besin bileşenleridir.

Fikosiyaninin antioksidan ve antiinflamatuar aktiviteler, antiplatelet, hepatoprotektif ve kolesterol düşürücü özellikler gibi birçok biyolojik aktiviteye sahip olduğu yapılan birçok çalışma ile kanıtlanmıştır.

Hiç Fikosiyanin Görmediniz Mi? Bir Daha Düşünün

Spirulina'nızı kefire ya da yoğurda karıştırınız, biraz birkaç saat beklediniz ve maviye mi dönüşmeye başladı? Spirulina'yı su ile içmeye çalıştınız (ki onu tüketmek için pratik ve lezzetli birçok harika yöntem varken bunu tavsiye etmeyiz) sonra bardağı öylece bıraktınız ve geri döndüğünüzde bebek mavisi miydi?

İşte, bu mavilik c-phycocyaninin (fikosiyaninin) ta kendisi!


C-Phycocyanin (Fikosiyanin) Nelerde Bulunur?

Fikosiyanin mavi yeşil aglerde ve içlerinden gıda olarak tüketileni olan Spirulina'da bulunur.

Ancak fikosiyanin tek başına oldukça özel etkiler gösterebildiğinden, spirulinaların içinden bir bölümü ya da tamamı çıkarılabilir veya yetişme koşullarına bağlı olarak bazı spirulinalarda daha az bazılarında daha fazla bulunabilir.


Doğa ile uyumun getirdiği sağlıkla, huzurla ve güvenle...

Kaynaklar


Commentaires


bottom of page