top of page

Pire/Kene Önleyici Kimyasallara, Güvenli ve Toksik Olmayan Alternatifler

Çoğu patili bireye yaşamları boyunca düzenli olarak kimyasal pire/kene önleyici ilaçlar verildiği ve gözlemlenebilir herhangi bir yan etki göstermediği çoğu zaman doğru olsa da, bu ürünlerle bağlantılı olumsuz sonuçlara ilişkin raporların hacmi, her patili ebeveyninin "Riske değer mi?" sorusunu sormasına sebep oluyor.


Bu konuda, türlere uygun beslenme konusunda TED konuşması yapan ilk veteriner hekim olan Dr. Karen Baker'ın cevabı: Hayır.


Tavsiyesi ise önce olası tüm toksik olmayan alternatifleri tüketmek.


Dr. Karen Baker'ın önerdiği toksik olmayan, doğal ve güvenilir bir şekilde kendinizin yapıp uygulayabileceğiniz pire/kene önleyiciler ve tarifleri ise tüm bu raporlardan sonra içimizi rahatlatan tek gelişme.

Dikkat edilmesi gereken unsur ise bu tariflerde yer alan ürünleri satın alırken analizlerine ulaşabilmenizin temel kriteriniz olması gerekliliği. Çünkü her şey gibi burada bahsedilecek ürünlerde de -her ne kadar kolay ulaşılabilir olsalar da- onlarca farklı kalite bulunuyor. Kalite düştükçe etki edip etmemesinden, fayda yerine zarar vermesine kadar pek çok durum karşımıza çıkıyor.


Tamamen Doğal Ev Yapımı Pire/Kene Önleyiciler:

Köpekler İçin Ev Yapımı Pire/Kene Önleyici Tarifi:

 • "Aslında köpeğiniz için evde çok kolay bir şekilde tamamen doğal bir pire/kene önleyici yapabilirsiniz," diyor Dr. Karen Baker. Karşılaştığı haşerelerin hepsi olmasa da önemli bir yüzdesinden kaçınmasına yardımcı olacaktır. Eğer evinizin içinde yaşıyorsa ve sadece tuvalet ihtiyacı için geziyorsa sizin için tamamen yeterli.

 • Köpekler için ev yapımı pire/kene önleyici tarifi ise şöyle: 220 gram saf su ile 114 gram doğal, filtre edilmemiş elma sirkesi, 20 damla neem yağını karıştırın.

 • Köpeğinizin pire/kene önleyici tarifine biraz daha güç katmak istiyorsanız, fazladan beş damla limon, limon otu, okaliptüs veya sardunya yağı ekleyin.

 • Dr. Karen Baker, "Sardunya yağını çok etkili bulduğum için biraz kullanıyorum," diye ekliyor.

 • Neem yağı etkilidir çünkü pireler ve keneler ondan nefret eder. Kokulara karşı çok hassas olan hayvanlar için de harikadır çünkü hafif ama hoş bir kokusu vardır.

Biliyorsunuz Pitho ailesi beşiyle bahçesini, biriyle evini paylaştığı altı köpek ile hayatını paylaşıyor. Bu deneyimden yola çıkarak uygulamaya dair küçük taktikler de bu yazının sonunda yer alıyor olacak.


Kediler İçin Ev Yapımı Pire/Kene Önleyici Tarifi:

 • Dr. Karen Baker'ın kediler için olan tarifi köpekler için olana çok benziyor, ama elbette farkları var.

 • 220 gram saf su ile 114 gram doğal, filtre edilmemiş elma sirkesi, 10 damla neem yağı ve 10 damla kedi nanesi yağı ile karıştırın.

 • Neem veya kedi nanesi yağı esansiyel yağ değildir, sadece damıtılmışlardır. Bu nedenle bunları güvenle kullanabiliriz.

Bunlar, pire ve keneleri hayatınızdaki patili bireylerden uzak tutmak için kullanabileceğiniz iki kolay, tamamen doğal tarif ve bonus olarak, köpeğinizin ve/veya kedinizin harika kokmasını sağlayan tarifler!

Pire mevsiminde, kene mevsiminde ve tüm yaz boyunca kullanırken içiniz de daima rahat olabilir.

Biliyorsunuz Pitho ailesi 7 kedi ile hayatını paylaşıyor. Bu deneyimden yola çıkarak uygulamaya dair küçük taktikler de bu yazının sonunda yer alıyor olacak.Köpekler İçin Ev Yapımı Pire/Kene Önleyici Uygulaması:

 • Ev yapımı pire/kene önleyici karışımınızı marketlerde ya da kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz sprey şişesine doldurunuz.

 • Buz dolabınızın yumurta gözünde saklayabilirsiniz.

 • Köpeklerinize sabah dışarı çıkmadan önce, gözlerine gelmemesine dikkat ederek spreyi sıkınız.

 • Bazı köpekler sprey sesinden hoşlanmayıp huzursuzlanabiliyor. Bizim ailemizde bu tavrı Kızıl gösteriyor. Bu durumda elinizin temiz olduğundan emin olup elinize sıktıktan sonra tüm vücudunu kaşıyabilirsiniz. Buna hayır diyemeyecektir. Eğer silikon ve taraklı eldivenlerle dokunmanızla ilgili bir sorunu yoksa bu eldivenlere sıkmak çok daha iyi ancak Kızıl bu konuda da oldukça net. Her sabah ellerimizi spreyleyip iyice kaşıyarak hem güzel bir zaman geçiriyor hem de pire ve kenelerden, onlara zarar vermeden korunuyoruz. (Uygulamadan sonra gözünüze değmemesi adına ellerinizi yıkamayı unutmayın)

 • Eğer spreyle ilgili bir sorunları yoksa, başta karın ve ayak bölgeleri olmak üzere tüm vücuna eşit olarak sıkın. Bu rutinden bunalmamaları için, bu uygulamayı yaparken ekstra ilgi ve ekstra güzel ses tonlarıyla iletişim kurmayı unutmayın.

 • Tarifteki aktif maddeler, özellikle yağlar yaklaşık dört saat içinde dağılır, bu nedenle akşam gezinizden önece bu rutini tekrar uygulamanız gerekiyor.

Kediler İçin Ev Yapımı Pire/Kene Önleyici Uygulaması:

 • Ev yapımı pire/kene önleyici karışımınızı marketlerde ya da kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz küçük şişelerden edinip doldurunuz.

 • Buz dolabınızın yumurta gözünde saklayabilirsiniz.

 • Kediniz eğer evden çıkmıyorsa ve kuşlarla temas edebildiği bir ortaı da yoksa bu uygulamayı sadece siz dışarıdan eve geldiğinizde ya da misafiriniz geleceğinde yapmanız yeterli.

 • Köpeklere spreyle uygulama yapılsa da kediler genel olarak spreyden hoşlanmaz.

 • Bu nedenle uygulama yaparken temiz elinize karışımı, kediniz ıslanmayacak sadece parfüm sıkılmış gibi olacak şekilde hafifçe döküp diğer elinizle dağıtın ve kedinizin tüm vucudunu (göz ve ağız çevresi hariç) yavaşça karışımlı elinizle sevin.

 • Uygulamadan sonra gözünüze değmemesi adına ellerinizi yıkamayı unutmayın

 • Eğer kediniz evden çıkıyor ya da kuşlarla temas edebildiği alanlarda bulunuyorsa bu uygulamayı yaz boyunca 4 saatte bir tekrarlamanız gerekiyor.

NOT: Pire ve kenenin fazla olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve hayatınızdaki patili bireyler de dışarı ile temas halindeyse ne yazık ki kimyasalları kullanmanız gerekir. Bu durumda Dr. Karen Baker, toprak bakterilerinden türetilen Spinosad sınıfı ilaçları öneriyor ve şöyle ekliyor: Kimyasalları her kullandığınızda, evcil hayvanınıza aynı anda detoks yaptırdığınızdan emin olun. Bunun için doğal antioksidan kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Comments


bottom of page