top of page

Uyku Sorunları İçin Çözüm Bu Kadar Kolay Olabilir Mi?

Uykusuzluk, uykuya dalmada, uykuyu sürdürmede veya her ikisinde zorlukla karakterize edilen bir uyku bozukluğudur. Genellikle gündüz uykululuğuna, uyuşukluğa ve halsizlik hissine yol açmaktadır.

Yatmadan önce yiyeceğiniz bir muz, deliksiz bir uykuya yardımcı olabilir.

Yatmadan önce muz yemenin uyku kalitesini arttırdığına bireysel olarak şahit olan ekip üyelerimizden yola çıkarak yaptığımız bir araştırma ile bu fikrin bazı bilim insanları tarafından da öne sürüldüğünü ve birçok kaynakla desteklendiğini gördük.


Çünkü muz, uykuyu ve rahatlamayı artırmaya yardımcı olabilecek bazı besin ögeleri içeriyor.

Muz Uyku Sorunları İçin Çözüm Olabilecek Besin Ögeleri İçerir

Muzun İçerdiği ve Uyku Sorunları İçin Çözüm Olan Besin Ögeleri:

  • Magnezyum: Çalışmalar, günlük 500 mg magnezyum takviyesinin melatonin üretimini artırabileceğini ve kortizol (stres hormonu) düzeylerini azaltabileceğini gösteriyor.

  • Triptofan: Triptofan esansiyel bir amino asittir, yani vücudunuz onu üretmediği için onu muz ya da her zaman söylediğimiz gibi Spirulina gibi gıdalardan almamız gerekir.

  • Potasyum: Kasların gevşemesini sağlayan potasyum daha rahat bir uyku için oldukça önemlidir. Bunun yanısıra düşük potasyum seviyeleri yüksek tansiyonu olan kişilerde uyku sağlığına çok daha olumsuz ekleyebilir.

  • B6 Vitamini: Uykusuzluk üzerinde etkili olduğu bilinen önemli kaynaklardan birisi olan B6 vitamininin eksikliğinde ise insomnia yani uyuyamama hastalığı başta olmak üzere pek çok farklı sorun ortaya çıkabilmektedir.

  • Dirençli Nişasta: Yararlı bakterilerin büyümesini ve aktivitesini uyarma, kısa zincirli yağ asitleri üretme gibi fonksiyonel özellikleri nedeni ile prebiyotik olarak kabul edilen bir nişasta türü olan dirençli nişasta, bağırsaklardaki bakteriler tarafından fermente edebilir.

  • Pektin: Muz ayrıca meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan ve bir tür çözünür lif olan pektin açısından da zengindir.


Doğa ile uyumun getirdiği sağlıkla huzurla ve güvenle...

Kaynaklar


コメント


bottom of page