top of page

Yumurta Kabuğu

Evet, yumurta kabuğu. Yumurta kabuğunu tüketmek çok tuhaf görünüyor olabilir ancak sağlık açısından dikkate alınması gereken çok sayıda faydası vardır. Elbette kabuk halinde tüketilemeyeceği oldukça açık. Bu nedenle tıpkı Pitho Spirulina'da yaptığımız gibi, diğer gıdalarla birlikte toz halinde tüketmemiz gerekiyor.


Bu yazımızda size yumurta kabuğunun hem sizin hem de hayatınızdaki patili bireyler için yararlarından bahsederken, piyasada satılan yumurta kabuğu tozlarını almak istemeyenler için çok pratik tarifini de veriyor olacağız. Verdiğimiz bilgilerin kaynaklarına sayfa sonunda yer alan listeye tıklayıp ulaşabilirsiniz.


Yumurta Kabuğu ve Yumurta Kabuğu Tozu

Yumurta Kabuğu Tozunun Besin Değerleri

  • Yumurta kabuğunun kabaca %40'ı kalsiyumdur. Her gramı 381-401 mg kalsiyum sağlar. Yarım yumurta kabuğu, yetişkinlerin 1000 mg olan günlük ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar kalsiyum sağlayabilir.

  • İzole edilmiş hücreler üzerinde yapılan bir araştırma, saf kalsiyum karbonatla karşılaştırıldığında yumurta kabuğu tozunun kalsiyum emiliminin %64'e kadar daha fazla olduğunu buldu. Araştırmacılara göre bu etkinin nedeni ise yumurta kabuklarındaki protein yapısı.

  • Yumurta kabukları kalsiyum ve proteinin yanı sıra stronsiyum, florür, magnezyum ve selenyum gibi az miktarda başka mineraller de içerir. Tıpkı kalsiyum gibi bu mineraller de kemik sağlığında rol oynamaktadır.

Yapılan çalışmalar yumurta kabuğu tozundaki kalsiyumun daha iyi emilebileceğini göstermektedir. Yumurta kabuğu tozu, kalsiyum karbonat takviyelerinden %64'e kadar daha etkilidir.

Yumurta Kabuğu Tozunun İnsanlara Faydaları

Yumurta Kabuğu Tozunun Osteoporoz Riskini Azaltması


Osteoporoz, zayıf kemikler ve artan kemik kırığı riski ile karakterize bir sağlık durumudur.


Yaşlılık, osteoporoz için en güçlü risk faktörlerinden biridir, ancak yetersiz kalsiyum alımı da zamanla kemik kaybına ve osteoporoza katkıda bulunabilir.


Günlük beslenmenizde kalsiyum eksikse, takviye almak günlük gereksinimlerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Yumurta kabuğu tozu hem kolay hem de ucuz bir seçenektir.

Osteoporozu olan menopoz sonrası kadınlarda yapılan bir araştırma, yumurta kabuğu tozunun D3 vitamini ve magnezyumla birlikte alınmasının, kemik mineral yoğunluğunu artırarak kemikleri önemli ölçüde güçlendirdiğini buldu.
Kalsiyum ve D Vitamini

Yumurta kabuğu tozu, osteoporoz riskini azaltmada saflaştırılmış kalsiyum karbonattan daha etkili olabilir.


Hollandalı menopoz sonrası kadınlarda yapılan bir araştırma, yumurta kabuğu tozunun, plaseboya kıyasla boyundaki kemik mineral yoğunluğunu arttırdığını buldu. Buna karşılık, saflaştırılmış kalsiyum karbonat bunu fark yaratabilecek ölçüde iyileştirmekte yetersiz kaldı.


Yumurta Kabuğu Zarının Eklem Sağlığına Faydası


Yumurta kabuğu zarı, yumurta kabuğu ile yumurta akı arasında bulunur. Haşlanmış bir yumurtayı soyduğunuzda kolaylıkla görülebilir.


Teknik olarak yumurta kabuğunun bir parçası olmasa da genellikle ona yapışıktır. Evde yumurta kabuğu tozu yaparken zarını çıkarmanıza gerek yoktur.


Yumurta kabuğu zarı esas olarak kolajen formundaki proteinden oluşur. Aynı zamanda az miktarda kondroitin sülfat, glukozamin ve diğer besin maddelerini de içerir.


Yumurta kabuğu zarındaki bu yararlı bileşiklerin eser miktarlarının sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel değildir.


Bununla birlikte, bazı çalışmalar yumurta kabuğu zarı takviyelerinin düzenli olarak alınmasının eklemlerinize fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Potansiyel etkililiğini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Yumurta kabuğu tozunu günde kaç gram tüketmeliyiz?

Günde 2,5 gram yarım silme tatlı kaşığı yumurta kabuğu tozu tüketmeniz yeterlidir.

Yumurta Kabuğu Tozu Neyle ve Nasıl Tüketilebilir?

Yumurta kabuğu tozunu makarna sosunuza (piştikten sonra), peynirli soslarınıza ekleyebilir yoğurdunuza akrıştırabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Tozunun Patili Bireylere Faydaları

Kalsiyum bizler için olduğu gibi kediler ve köpekler için de en kritik besinlerden biridir. Kemik sağlığı, kas hareketi ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar. Yumurta kabukları, çok fazla ekstra maliyet olmadan kedinizin ve köpeğinizin diyetine daha fazla kalsiyum ve mineral eklemenin kolay bir yoludur.

Eğer hayatınızdaki patili birey henüz gençse, senior patili bireylerin ebeveynlerinin aksine, bu faydaları size "taurin"in ya da "antioksidanlar"ın yararları kadar önemli görünmeyebilir. Ancak hem büyüme hem de gelişme dönemind ekemiklere yapılan bu -o dönem için gerekli gibi durmayan- yatırım ileri yaşlar için önemli bir dönüş getirecektir.


Köpekler ve Kediler için Yumurta Kabuğu

Kediler günde kaç gram yumurta kabuğu tozu tüketmeli?

Kedilerin günde 1/4 çay kaşığı yani yaklaşık 1 gram yumurta kabuğu tozu tüketmeleri yeterlidir.


Köpekler günde kaç gram yumurta kabuğu tozu tüketmeli?

Köpeklerin günde 3/4 çay kaşığı ya da yarım silme tatlı kaşığından kaşığından daha az yani 2 gram kadar yumurta kabuğu tozu tüketmeleri yeterlidir.

Yumurta Kabuğu Tozunun Riskleri

Doğru şekilde hazırlandığında yumurta kabuğu tozunun güvenli olduğu kabul edilir. Aklınızda bulundurmanız gereken sadece birkaç şey var.


Öncelikle, boğazınıza ve yemek borunuza zarar verebileceği için büyük yumurta kabuğu parçalarını yutmaya çalışmayın. Bir sonraki bölümde yumurta kabuğu tozu tarifini vermekteyiz.


İkincisi, yumurta kabukları Salmonella enteritidis gibi bakterilerle kirlenmiş olabilir. Gıda zehirlenmesi riskini önlemek için yumurta kabuğunu yemeden önce mutlaka tarifte de belirtteğimiz gibi fırınlayın.


Son olarak, doğal kalsiyum takviyeleri kurşun, alüminyum, kadmiyum ve cıva gibi nispeten yüksek miktarlarda toksik metaller içerebilir. Ancak yumurta kabuklarındaki bu toksik elementlerin miktarı, istiridye kabuğu gibi diğer doğal kalsiyum kaynaklarına göre daha düşük olma eğilimindedir ve genellikle endişe verici değildir. Yine de ne yazık ki günümüzde hemen her gıdadaki risklere karşı yapmamız gerektiği gibi hayatınıza güvenilir antioksidanları almayı ve günlük rutinimize dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Yaralanma veya enfeksiyon riskini önlemek için yumurta kabukları fırınlanmalı ve öğütülmelidir.

Evde Yumurta Kabuğu Tozu Yapımı

Evde yumurta kabuğu tozu tarifimiz "Tarifler" bölümünde. Ulaşmak için bu cümleye tıklayın.Kaynaklar


Comments


bottom of page