top of page

Dünyanın En Uzun Yaşayan Köpeği Bobi'nin Yaşamı ve Sırları

Tüm hayatı boyunca Portekiz'in orta kesimindeki bir köyde yaşayan Bobi 1 Şubat'ta 30 yıl 266 günlükken bir rekora imza attı. Bobi, Guinnes Rekorlar Kitabı'nda yüzyıldır süren rekoru kırdı ve dünyanın gelmiş geçmiş en yaşlı köpeği unvanını aldı.

Önceki rekortmen Avustralyalı Bluey'di, 1910'da doğmuş ve 29 yıl 5 ay yaşamıştı.

Böylece Bobi (d. 11 Mayıs 1992) yaşayan en yaşlı köpek olmakla kalmadı; aynı zamanda tarihte bilinen en yaşlı köpek olarak da kayıtlara geçti.

Dünyanın Yaşlı Köpeği Bobi

Bobi, birkaç gün önce, 21 Ekim 2023'te hayatını kaybetti.

Dünya'da 461 Milyon köpek ebeveyni olduğu tahmin ediliyor. Ortalama köpek ömrünün 17-18 olduğunun bilindiği de düşünülünce Bobi'nin ne kadar fazla insana ilham ve umut olduğunu hayal etmek hiç zor değil.

Peki Bobi nasıl bir hayat yaşadı?

En Uzun Yaşayan Köpek Bobi'nin Hayatı

Bobi, yaşamış en yaşlı köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş olsa da, aslında bir yaşına ulaşabildiği için bile şanslıydı.

Bobi 3 kardeşiyle, bir harabede doğdu. O sırada sekiz yaşında olan Leonel Costa'nın ailesinin çok fazla hayvanı vardı ve bu yavrulara bakamayacaklarına karar verdiler.

Costa, "Maalesef o zamanlar hayvanları hayatta kalmamaları için bir çukura gömmek normal kabul ediliyordu," dedi.

Costa'nın ebeveynleri, henüz 1 günlük olan yavruları, anneleri Gira uzaktayken alıp gömmeye karar verdiler.

Sonraki birkaç gün boyunca Costa ve kardeşleri perişan haldeydi. Ancak daha sonra Gira'nın, yavruları artık orada olmadığı halde kulübeyi ziyaret etmeye devam ettiğini fark ettiler. Bunu neden yaptığını merak eden kardeşler Gira'yı takip ettiklerinde, bir kütük yığınının arasında saklanmış küçük bir köpek yavrusu buldular.

Bebek Bobi'yi gözleri açılıncaya kadar ebeveynlerinden sakladılar, çünkü gözleri açıldıktan sonra onu gömmeyeceklerini biliyorlardı. Gerçekten de Bebek Bobi gözlerini açtığında ailenin bir parçası oldu.

En Uzun Yaşayan Köpek Bobi'nin Sırrı:

Davis'teki Kaliforniya Üniversitesi'nden veteriner hekim Erik Olstad , Washington Post'a verdiği röpartajda, "Bu gerçekten alışılmadık bir şey," dedi. “Köpek sahipleri bana her zaman 'Köpeğimin mümkün olan en uzun ömrü yaşamasını nasıl sağlayabilirim?' diye sorar."

Elbette temel sorumuz daima bu; ancak sadece uzun değil, sağlıklı ve uzun bir hayatı olan Bobi'nin bu sırrını Leonel Costa şöyle açıklıyor:

  • Mevsime uygun taze gıdalarla beslenme

  • Uzun yürüyüşler

  • Özgürlüğüne duyulan saygı

  • Sakin, huzurlu bir yaşam

  • Hayatı boyunca gösterilen derin bir sevgi ve şefkat

Costa, Bobi'nin tıbbi geçmişini şöyle anlatıyor, "Hayatında bir defa, 2018 yılında nefes darlığı yaşadığı için veteriner kliniğine gitti ve tedavi oldu. Son zamanlarında ise eskisi kadar uzun yürüyüşler yapmıyor, dışarıdayken geçirdiği zamanın çoğunda kedi arkadaşlarıyla zaman geçiriyordu ve görüş kayıpları yaşamaya başlamıştı. Bunun dışında daima sağlıklı, mutlu, huzurlu ve sosyal zamanlar geçirdi."

Leonel Costa, Bobi'nin daima onlarla aynı yemeği yediğini anlatıyor ve ekliyor, "Sadece baharatların gitmesi için yemeği sudan geçiriyorduk."

Bobi'nin annesi Gira 18 yaşına kadar yaşadı. Costa ailesiyle yaşayan bir diğer köpek Chicote vefat ettiğinde ise 22 yaşındaydı.Milyonlarca insan onu ve onu böyle huzurla yaşatan Leonel Costa'yı asla unutmaycak.

Dr. Karen Baker'ın da söylediği gibi, "Bobi, kanatlarını kazandı," ve gerçekten de tahmin edemeyeceği kadar fazla yaşama, tüm gerçekliğiyle tartışmasız bir ilham ve umut oldu.


Doğa ile uyumun getirdiği sağlıklai huzurla ve güvenle...

KaynaklarKomentáře


bottom of page